WAP:
3 llomsos multi, a Mtrban tallhat Tuzson Arbortumba vezet t mentn.
1. lda (Fehrkbnya): mikrolda (7 cm magas, 6 cm tmrj) a fels bnyaudvaron, a "pulcsis ftl" 2 mterre, kvek alatt.
2. lda (Fels-Csevice forrs s krnyke): A hagyomnyos lda a sziklafalban, 3 kvel s avarral lczva, kis fldhalom fltt tallhat. (18x18x10 cm-es konyhai doboz)
3. lda (Tuzson Arbortum): Az arbortum terletn, a fenyk szln, egy nyrfa csonkja mellett, kvek alatt tallhat a mikrolda (7 cm magas, 6 cm tmrj).
A Mtra szak-nyugati oldaln, a Szalajka-patak vlgyben, a legkzelebbi lakott teleplstl Tartl kb. 5 km-re tallhat a Tuzson Arbortum. A hozz vezet msfl rs t, szmos szp termszeti ltnivalt knl. Ezen rdekessgek egy rszt mutatja be ez a multi lda.
Rejtekhelyek:
1. lda: Fehrkbnyban egy 7 cm magas, 6 cm tmrj mikroldban tallhat a jelsz els rsze. A fels bnyaudvaron a szinte simra vgott, s a termszetes kfal tallkozsnl van egy fa, melyen egy fehr szn ruhadarab lg. A fa s a szikla mellett lpj kb. hrmat lefel, ott jobbra egy nem tl nagy mret k alatt van a lda, talajszinten.
N 47 57,1620' E 19 45,7840' 244 m [GCTUZS-1]
2. lda: A Fels-Csevice forrs utn egy szraz patakmederben tallhat a 18x18x10 cm-es hagyomnyos lda a jelsz msodik rszvel. A lda a sziklafalban, 3 kvel s avarral lczva, kis fldhalom fltt tallhat.
N 47 56,7410' E 19 46,2380' 233 m [GCTUZS-2]
3. lda: A Tuzson Arbortum terletn annak -i oldaln, a fenyvesnek kzvetlenl a szln tallhat egy 7 cm magas, 6 cm tmrj mikrolda, a jelsz 3. rszvel. Nem kell a patakmeder fel lemenni, a fenyktl kb. 3-5 mterre tallhat a lda, jl megkzelthet helyen, egy nyrfa csonkjnak a tvben, egy k alatt. Mivel a fenyves elgg zavarni fogja a GPS-t, ezrt van egy ptjelsz is, ha nem tallnd meg a ldt. Az arbortum bejratnl van egy tbla, mely a fellelhet nvnyeket ismerteti. Itt az 1-es szmmal jelzett nvny, magyar nevnek els rsze (feny nlkl) a jelsz 3. rsze.
N 47 56,4470' E 19 47,6530' 301 m [GCTUZS-3]
Ltnivalk:
Fehrkbnya:
A tari Csevice-vlgy szaki oldaln a Macska-vlgyig szp sziklateraszok formjban bukkan el a Krpt-medence strtnetnek egyik fontos emlke, a Tari dcittufa. A Mtra vulkanikus kzetanyagt heves kitrsek hoztk ltre, melyek sorn nagymennyisg trmelkanyag is a felsznre kerlt, ezek egyike a dcittufa.
Az els kitrssorozat trmelkszrsnak nyomn keletkezett az n. als riolittufa, ilyen lepte be az ipolytarnci lbnyomokat is. 17 milli vvel ezeltt kpzdtt a kzps riolittufa, ms nven a Tari dcittufa. Ezt talljuk a tari Fehrkbnyban. A kzet szrke, szrksfehr, zldesszrke, helyenknt lils vagy rzsasznes rnyalat, horzsakves, rtegzetlen. ltalban szvs, kemny, de jl faraghat, hasthat. Egertl Miskolcig gyakran alkalmaztk a legklnbzbb ptkezseknl, valamint tjelzkvek, keresztek ksztsre.
A Tari Dcittufa Formci lnyeges idrtegtani hatr, a miocn krpti korszakt zrja. A dcittuft ltrehoz vulkn kitrsi centruma a bnya kzelben felttelezhet, mivel itt a legvastagabb a formci (135 mter).
Az gasvri Csrg-lyuk barlang a Tari Dcittufa Formciban keletkezett, a fltte lv andezitlva slynak sztnyom hatsa kvetkeztben. Az andezitlva lassan kiprseli maga all a puhbb tuft, mintegy a vlgyek fel knyszertve azt. A tufarteg sztszakadsa sorn keletkezett a barlangrendszer.
Taron s a krnyez kzsgekben falaz tmbkknt is hasznltk a dcittuft. A kzet kis trfogatslya miatt j h- s hangszigetel. A bnyt, a fejts esetenknt igen nagy termelsi vesztesge miatt, bezrtk. Kt jl jrhat rsze van, a fels szinten fggleges, csaknem sima falak vannak, a bnyszat nyomaival. Az als szint fl magasod kzetfal szinte rintettlen. A messzirl is jl lthat, nhol vaktan fehr bnya krnykn szp termszetese tufaformkat is lehet ltni
Fels-Csevice forrs s krnyke:
A Csevice-vlgyben a Csevice-patak jobb oldaln tallhatk a helvti andezittufbl fakad forrsok. A kt forrs tengerszint feletti magassga 215, illetve 216 mter, egymstl kb. 20 mterre tallhatk. Vizk klnleges savanyks z, szndioxidban gazdag. A szndioxid feltehetleg a vulkni utmkds eredmnyeknt felraml gzokbl szrmazik. A forrsok a Mtra szaki oldaln hzd trsvonalak mentn fakadtak.
A Mtrban, fleg Pard krnykn csevice nvvel jellik a vulkni kzetekbl feltr kn-hidrognes vagy sznsavas svnyvizeket. A csevice szlovk eredet sz. Erdlyben "borvz" elnevezssel illetik az ilyen jelleg svnyvizeket.
A forrsok termskvel foglaltak, nha szerny a hozamuk, ezrt elkpzelhet, hogy csak cspgni fognak, ha arra jr az ember.
A Fels-Csevice forrs s krnyke termszetvdelmi terlet. Tovbbi ltnivali a patak tls partjn ll magnyos sziklatmb, illetve a forrst bemutat tbla mellett indul srga kr jelzsen, 200 mter megttele utn elrhet kiltpont. Innen szp kilts nylik gasvr s vr fel, tovbb a Szakads-gdrre. Bizarr sziklaalakzatok is szp szmban megtallhatk itt. rdemes felkeresni.
A forrsokat elhagyva a turistautat, a patakmeder partjn, szp sziklafalak szeglyezik. A forrsoktl nem messze balra nylik egy kicsi vlgy, szintn mutats szikla formkkal, nha vzesssel. Szintn a kzelben tallhat a Szakads-gdr is, melynek zrt, sokszor igen szk szurdokaiban klnlegesen szp harasztokat lehet tallni.
Tuzson Arbortum:
A Szalajka patak vlgyben 300 mter magassgban tallhat a 4 hektr kiterjeds arbortum.
Az lfagyjtemnyt ksrleti cllal dr. Tuzson Jnos teleptette. Tuzson a Selmecbnyai Erdszeti Akadmia nvnytan tanra, majd a Megyetem magntanra volt, 1912-tl a Pzmny Pter Tudomnyegyetemen a Nvnyrendszertani Intzetet vezette, tovbb a Fvszkert igazgatja is volt. vgzett elsknt szvettani sszehasonlt vizsglatokat az ipolytarnci sfeny kovsodott fatrzsvel kapcsolatban. Az arbortumnak helyet ad fenyvespusztai erdbirtokot 1925-ben vsrolta. Ebbl a terletbl vlasztotta ki a Szalajka-patak partjn azt a terletet, ahol kutatsait megkezdte. Az llomny letermelse utn kialaktott ksrleti terleten 1928-tl 1940-ig, elssorban rkzldek teleptsvel s szaportsval foglalkozott. A gyjtemnyt folyamatosan gazdagtotta klnbz fajokkal, fleg tlevelekkel.
A msodik vilghbor utn erdgazdasgi kezelsbe kerlt a terlet, a szabad terleteket feltltttk lucfenyvel, vrsfenyvel s szeldgesztenyvel, emiatt az arbortum llapota leromlott. 1976-ban lett vdett nyilvntva a terlet. A ma mg megmaradt fafajokbl emltst rdemel a krlbell 70 ves, 280 cm trzstmrj atlaszcdrus, melybl Ngrd megyben csak ez az egy pldny ltezik. rtkesek tovbb az ltalban kevsb gyakori fafajokhoz tartoz balzsamos fenyk, brcifenyk, kaukzusi jegenyefeny, kolord feny, az oregoni hamisciprus facsoport, szrke s zld duglszfeny-facsoport, valamint a japn juhar 33 pldnya.
Tuzson Jnos a csemetenevels, nvnynemests mellett gygynvnnyel is foglalkozott. Az utak mellett mg most is elfordul rzsatvek a rzsaolaj nyersre irnyul ksrleteire emlkeztetnek.
Az arbortum jjel-nappal nyitva, ingyenesen tekinthet meg. Mellette erdszhz, pihenpadok s kt van a megpihenni vgyknak.
Megkzelts:
Kiindul pontnak legclszerbb Tar kzsget vlasztani. Parkolni itt lehet:
N 47 57,1610' E 19 45,1170' 191 m [GCTUZS+parkol], majd a srga
![Srga sv](http://geocaching.hu/files/tjelek/s.gif)
jelzsen kell tovbb menni. Az els lda felkeresshez ennl az tpontnl
N 47 57,0320' E 19 45,7030' 208 m [GCTUZS+tpont1] kell balra letrni. Itt a korbbi bnya pletei tallhatk, valamint az Als-Csevice forrs nem tl biztat vizvel is itt fakad. Az t mellett jobbra csbt lehet a bnyafal kzelsge, de a sajt rdekedben menj vgig az ton, a fels bnyaudvarba. A lda megkzelts az als bnyaudvarbl elg problms!!! A tufa esben csszs lehet!
A 2. ldig tovbbra is a srga
![Srga sv](http://geocaching.hu/files/tjelek/s.gif)
jelzsen kell haladni, kb. 1,5 km utn kvetkezik a kt Fels-Csevice forrs. Itt rdemes kis kitrt tenni, s a forrsokat bemutat tbltl indul srga kr
![Srga kr](http://geocaching.hu/files/tjelek/skor.gif)
jelzsen felkapaszkodni a
N 47 56,7780' E 19 46,2230' 276 m [GCTUZS+Hegycscs] pontig, ahonnan nagyon szp kilts nylik gasvr s vr fel, valamint a "cscs" sziklaformi is rdekesek. A kis kitr utn tovbbra is a srgt
![Srga sv](http://geocaching.hu/files/tjelek/s.gif)
kell kvetni. Pr szz mter utn a turistautat keresztezi egy kisebb betoncs, mely a balrl rkez patak vizt vezeti t az t alatt. A msodik ldhoz itt, kb. a
N 47 56,7060' E 19 46,2010' 225 m [GCTUZS+tpont2] pontnl kell balra, a vlgybe bemenni. GPS-t zavar dolgok szp szmmal vannak, de a fordulpont nem tveszthet el. :) A vlgyben addig menj, amg egy jkora nagy sziklafalba nem tkzl, ha ezzel szembe llsz, akkor a lda jobbra, szemmagassgban van.
A harmadik ldhoz ismt vissza kell trni a srga
![Srga sv](http://geocaching.hu/files/tjelek/s.gif)
jelzsre s azon tovbb haladni. Hamarosan kettgazik az t, a tovbbiakban mr a
![Srga kereszt](http://geocaching.hu/files/tjelek/sk.gif)
kell kvetni. Az arbortum bejrata itt tallhat
N 47 56,3710' E 19 47,7550' 299 m [GCTUZS+Erd] Az elkertett vdett terletre egy kis hdon s fakapun keresztl lehet bejutni. A lda az arbortum szln tallhat, ahol megsznnek a fenyk, de a kertsig mg van egy nagyobb, fk nlkli rsz. Mivel a zrt nvnyzet miatt a GPS fejrellhat, ezrt segtsgkppen mg annyit, hogy nem kell leereszkedi a patakmederbe, thatolhatatlan nvnyeken sem kell tkzdeni magad. Ahol vget r az erd, de a kertsig mg van vagy 20-30 mter ott kell, egy jl megkzelthet helyen keresglned. Ha nagyon nem megy, akkor prblkozz a ptjelszval!
A multi vgigjrhat gasvrtl megkzeltve is, illetve az arbortumtl kb. 2 ra alatt, fknt a
![Srga sv](http://geocaching.hu/files/tjelek/s.gif)
jelet kvetve elrhet gasvr is, melynek krvonalai a tra sorn sokszor fl fognak bukkani.
Kellemes trzst kvnok!
-