Tar kzsg plbnijt mr 1333-35-ben emltettk. A mai plbnia plett 1769-ben kezdtk pteni s 1771-ben fejeztk be. A plbnit klt alkalommal bõvtettk, majd a XIX. szzadban klasszicista stlusban alaktottk t. Az 1861-es tûzvszben legett, majd helyrelltottk. A ma is lthat, fldszintes, L alak plet dl-nyugati szrnya kt egysgbõl ll, az utca fel esõ szakasz htrbb lptetett. A kt egysg udvari homlokzatn tornc fut vgig, mely az pletrszek vonalt kveti. A mellvddel kapcsolt drizl oszlopsor tornc adja az plet klasszicista jellegt. A kt pletrsz kztt az oszlop nlkli rszen vegezett falszakasz plt. Az plet fõbejrata egyenes, kettõs zrds kõkeretben van elhelyezve. Kontyolt nyeregtetõs, a rvidebb pletszrny gazdasgi clokat szolgl. Az plet falba korbban kt gtikus mrmû darabot falaztak be.
A kzsg feletti dombvonulat peremn plt, egyhajs, hromkarjos szentlyû, keletelt templom a XIII. szzadi romn templom tbbszri gtikus, barokk s klasszicista bõvtssel alakult ki. Tornya a fõhomlokzatbl kiss elõreugrik, elõtte kt-kt toszkn jellegû oszlop tartotta timpanonnal plt portikusz helyezkedik el. A homlokzatot az oromfal alatt erõteljes prkny tagolja. Tornyt raprkny s hagymasisak zrja le. A tbbszr bõvtett haj dli falhoz elõcsarnok, szaki falhoz sekrestye csatlakozik. A mai szentlyrsz a XIII. szzadi patkves szentlyû kistemplombl s a romn haj falainak elbontsakor kszlt flkrves, gtikus oldalkarjokbl ll. A patkves rsz kvderkves, fala vastagabb az oldalkarjoknl. A templom dli oldaln a haj s a szentlyrsz csatlakozsnl jl megfigyelhetõ az oldalkarj ksõbbi hozzptse. Mindhrom karjnl egy-egy cscsves, a kzpsõnl ezen kvl mg egy cscsra lltott, ngyzetes, nagymrvû ablak helyezkedik el. A kzpkori templom koronzprkny rszletei a patkalak szentlyrsznl s az szaki hajfalon a sekrestyn bell lthatk. A tbbszrsen bõvtett haj hromboltszakaszos, stukks kialakts, a hevedereket a helyrelltsig barokk kpennyel eltakart kzpkori pillrek tagoltk. Az elsõ boltszakaszt a karzat tlti ki, ez kt, flkrves pillrre tmaszkodik, mellvdje kzpen vesen kihajlik. A dli elõcsarnok gtikus, a Tari csald cmervel dsztett belsõ kapujt a helyrellts sorn szabadtottk ki. A hromkarj szentlyrsz falain megmaradt tbb falkprszlet, mg a haj kapcsoldsnl lszedett pillrrszek, az oldalkarjoknl a gtikus hevederek als, ves szakaszai lthatk.
A templom mai elrendezse tbbszri bõvts sorn alakult ki. Az egyes ptsi szakaszokat a helyrellts sorn megllaptottk. Az plet magjt a XIII. szzad msodik felben emelt kis egyhajs, patkves szentlyû, romn templom kpezi. A rgi szentlyrszben megmaradt falkp rszletei egyidõsek az elsõ templommal. Tar plbnijt mr 1333-35-ben emltik, s a templomot a XIV. szzad sorn a nyugati oldalon nagyobb, kzponti pillres hajval bõvtettk. 1412-48 kztt a msodik gtikus pts sorn a hajt tovbb bõvtettk nyugat fel, mg a kzponti pillrt elbontottk. Ugyanekkor a rgi, romn haj oldalfalait is elbontottk, a dli s az szaki oldalon egy-egy flkrves, karjos rszt ptettek hozz. Ezltal a mai szently-elõtr kereszthaj jellegûv vlt. A karjokbl s a mai haj kzpsõ boltszakaszban lthat falkpmaradvnyok ebbõl az idõbõl szrmaznak. A meredek letrsû dombvgen ll templomot lõrsekkel elltott krfallal tettk mg vdhetõbb.
A mai krfal 2/3-ad rszben a XV. szzadban plt, kapumaradvnyaik a dl-keleti oldalon lthatk. A negyedik ptsi szakaszban a dli hajfalhoz elõcsarnokot toldottak. 1776-ban jabb nagyarny ptkezs kvetkezett. A hajt nyugat fel ismt bõvtettk, a gtikus boltozatot megszntettk, felptettk a karzatot s a dli elõcsarnokba a gtikus ajtkeret befalazsa utn barokk ajt kerlt. Ugyanekkor kaptk a pillrek a barokk kpenyt s a torony is ebben az idõben plt. A XVIII. szzad sorn kszlt a krfal egy rsze is. |